گونه های ماهی تن را بشناسید!

  19 مرداد 1399

گونه های ماهی تن را بشناسید!

ماهی تن که به آن توناس گفته می‌­شود؛ از پرطرفدارترین ماهی‌هایی است که جهت تولید کنسرو استفاده می‌­شود. ماهی‌ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به خواص و مزه­ های مختلف ممکن ­است انواع متفاوتی از آن­ها در تهیه کنسرو استفاده شود. در طول مقاله پیش­ رو قصد داریم که شما را با گونه های ماهی تن آشنا کنیم و ویژگی­‌های هریک از آن­ها را بررسی کنیم. در ادامه مقاله جهت یافتن پاسخ سوالات زیر با ما همراه باشید:

  •   انواع گونه‌های تن ماهی
  • بررسی ویژگی‌­های انواع ماهی­‌ها
گونه های مختلف ماهی تن
گونه های ماهی تن در جهان

معرفی انواع گونه های ماهی تن

اگرچه این نوع ماهی‌ها دارای تنوع زیادی هستند و گونه‌های متفاوتی را شامل می‌شوند، اما به طور کلی دارای ۸ گونه اصلی مانند پرش‌گر یا پرنده، زرد، آلباکور، چشم درشت، بونیتو، Bluefin شمالی، Bluefin جنوبی و تونگو هستند. اگرچه ویژگی‌های اصلی تمام انواع تن‌ها تقریبا یکسان است

اما از جنبه‌های مختلفی همچون وزن و اندازه مناطق که زندگی می‌کنند و برخی ویژگی‌ها تفاوت‌های اساسی دارند.

چرخه زندگی ماهی تن و عمر آن در نمونه­‌های مختلف متفاوت است و به­ عنوان مثال در تونای آلباکور این مدت در حدود ۵ سال است. در ادامه مقاله قصد داریم که گونه­‌های مختلف را از جنبه‌های متفاوتی بررسی کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

آلبوکور تنا یا ماهی تن بلند

به این دسته از ماهی‌های تن، بلند می‌گویند زیرا باله‌های بزرگی دارند که طول آن‌ها را بزرگ‌تر از معمول و در حدود ۴۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر نشان می‌دهد!

باله‌های طولی آن‌ها آنقدر بلند است که به پشت می‌رسد و ادامه می‌یابد. وزن تقریبی آلبوکور تنا بین ۴٫۵ تا ۱۱ کیلوگرم است و در مناطقی مانند ژاپن، آمریکا، اسپانیا، تایلند و اندونزی به‌ صورت عمده تولید می‌شوند. آلبوکورها معمولا به‌ روش‌های لانگلینگ یا ترولینگ به دام صیادان در این مناطق می‌افتند.

تونای دم دراز یا تونگو

دم توناهای تونگو طویل‌تر از حالت معمول است که باعث شده آن‌ها را دم‌دراز بنامند. بزرگ‌ترین دم‌ دراز شکارشده بیشتر از ۳۵ کیلوگرم وزن دارد که در نوع خود بی‌نظیر است! معمولا ۶۵ درصد ماهی‌های دم دراز در غرب اقیانوس آرام و مابقی در اقیانوس هند شکار می‌شوند و در بازارهای آمریکا و سوئد به خوبی فروخته می‌شوند. شکل ماهی به گونه‌ای است که دارای باله‌های تیره در پشت و تعدادی باله کوتاه و سوراخ در دیگر قسمت‌های بدن است. انواع تازه و کنسروشده ماهی تنگو بسیار رایج و پرطرفدار است.

گونه های مختلف ماهی تن
bluefin شمالی

Bluefin جنوبی از گونه های ماهی تن

Bluefin ها که در اقیانوس های هند، اطلس و آرام جنوبی درحال زیست هستند؛ به طور متوسط تا ۱۵۰ تن در این نمونه، حداقل ۱۲ سال است و برخی نمونه‌ها حتی تا ۵۱ سال عمر می‌کنند. ماهی‌ها در سن ۴ تا ۱۱ سالگی به بلوغ کامل می‌رسند که بیشترین اندازه را در میان هم نوعان خود دارند. Bluefin های جنوبی عمدتا در اقیانوس هند به وفور یافت و شکار می‌شوند. ژاپنی‌ها از علاقه‌مندان و طرفداران پروپاقرص Bluefin هستند و بازار هدف جهت مصرف این ماهی‌ها ژاپن است!

بونیتو ساکن آتلانتیک

بونیتو در زبان پرتغالی به معنای زیبا است و ظاهر تونا باعث شده که بسیاری از مردمان ساکن جزایر پرتغالی ماهی را با نام بونیتو بخوانند. بونیتو عمر کوتاهی دارد و مسن‌ترین نمونه‌ها نهایتا ۲ سال سن دارند که در آب‌های نزدیک به ساحل زیست دارند. اگرچه زندگی ماهی تن بونیتو طولانی نیست اما محبوبیت زیادی در بازارهای اروپای غربی، یونان، اسپانیا و ترکیه دارد. معمولا مردم این سرزمین‌ها بونیتو را سرخ می‌کنند یا می‌پزند. اما نمونه‌های کنسروشده نیز محبوبیت بالایی دارند.

بیگی تن چشم درشت

همانطور که از نام تونا مشخص است، دارای چشم‌هایی درشت از معمول سایر ماهی‌های تن است.گونه تونای چشم درشت ظاهری زیادی به نمونه ماهی تن زرد دارد و تشخیص آن‌ها کمی سخت است.پراکندگی بیگی تن چشم‌درشت تقریبا در تمام اقیانوس‌های اطلس، هند، آرام شرقی و غربی به یک اندازه است، اما بیشتر در اقیانوس آرام غربی و به شیوه لانگ لاینینگ شکار می‌شوند. ساشیمی ژاپن از عمده طرفداران بیگی تن هستند و آن را معمولا به صورت فیله‌های تازه در برنامه‌های غذایی خود قرار می‌دهند.

ماهی تن زرد

تونای زرد معمولا دارای باله‌های اضافه‌تری است که به شکل داس هستند. باله‌ها و رنگ زرد این دسته از گونه های ماهی تن آن‌ها را کاملا متمایز کرده‌است. چرخه زندگی ماهی تن زرد نهایتا ۷ سال است و معمولا به روش‌های مختلفی از جمله، خام منجمد، استیک کبابی، پخته کنسروی، منجمد شیرین‌شده و تازه کنسروی به بازار هدف وارد می‌شود. ابعاد ماهی تن زرد بزرگ است و سرعت شنای آن‌ها به‌ اندازه‌ای سریع است که پا به پایی و سایر ماهی‌های بزرگزندگی می‌کنند.

ماهی تن زرد، یکی از گونه های ماهی تن
ماهی تن زرد

توناس پرنده

توناس‌های پرنده یا پرشی ظاهر متفاوت‌تری نسبت به دیگر گونه‌های ماهی تن دارند. معمولا در حدود ۴ تا ۷ نوار تیره رنگ در ناحیه شکمی ماهی‌های دیده می‌شود. همچنین نوارهای سبز رنگی از قسمت‌های پشتی مایل به قسمت شکم می‌شوند؛ در حالی که نوارهای پهلویی آن‌ها همچنان نقره‌ای رنگ است! توناس پرشی زمانی که بالغ می‌شود؛ در حدود ۲ کیلوگرم وزن دارد و تقریبا ۱ ساله است.
این دسته از آبزیان بین ۳ تا ۴ سال عمر می‌کنند و در نهایت عمدتا به‌شکل کنسروشده در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. ژاپنی‌ها تونای پرشی را معمولا به شیوه فیله مصرف می‌کنند که به آن تاتاکی می‌گویند. همچنین نمونه‌های خشک‌شده آن نیز محبوبیت زیادی دارد که به مصرف مردم اروپا، آمریکا، ژاپن و بسیاری از کشورهای عربی می‌رسد!

Bluefin شمالی، یکی دیگر از گونه های ماهی تن معروف

این دسته از Bluefin ها برخلاف هم نوعان جنوبی خود در شمال و شمال شرق اقیانوس آرام و دیگر اقیانوس‌های اطلس و مدیترانه زندگی می‌کنند. طول و درازای آن‌ها تقریبا زیاد است و تا حدود ۲۰۰ سانتیمتر می‌رسد. بزرگترین Bluefin شمالی شکارشده به‌بزرگی ۳۰۰ سانتیمتر نیز ثبت شده‌است. Bluefin ها بسیار خاص و فوق‌العاده هستند و اگر خوش‌ شانس باشند تا ۲۵ سال عمر می‌کنند. ژاپنی‌ها به این دسته از ماهی‌ها بسیار علاقه‌مند هستند و انواع مختلفی از آن‌ها مانند خام، کنسروی و یخ‌زده را سرو می‌کنند.

حرف آخر!

گونه‌های ماهی تن بسیار متنوع هستند و در محل‌های متفاوتی زندگی می‌کنند. استفاده از انواع تونا به شکل‌های مختلف یخ‌زده، خام، فیله، ساشیمی، خشک‌شده وغیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمونه کنسروی تنها یک نمونه از آن است. انواع توناس‌ها در ابعاد، شکل ظاهری، نوع باله‌ها، رنگ و برخی مشخصات دیگر تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند اما همه آن‌ها در قالب کنسرو خوشمزه و بی‌نظیر هستند. 

همین حالا جهت سفارش انواع کنسرو ماهی به سایت تن بندرعباس مراجعه کنید!

گونه های ماهی تن در جهان

منبع: atuna

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Top
فرآورده های شیلاتی بندرعباس