نقش اقتصاد مقاومتی در رشد و شکوفایی کشور

  26 خرداد 1393

بسم ا…الرحمن الرحیم

نقش اقتصاد مقاومتی در رشد و شکوفایی کشور

پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری جلسات متعددی جهت بررسی سیاست ها در دستگاهها ی مختلف بویژه دستگاههایی که با اقتصاد مرتبط هستند برگزار گردیده و افراد و گروههای مختلف تعابیر و تفاسیر خود را ارائه نموده اند .
اقتصاد مقاومتی باید در تمام شئون زندگی شکل گیرد زیرا هر کار بشر به نوعی به اقتصاد ربط خواهد داشت و تفکیکی بین زندگی و اقتصاد وجود ندارد .
ایجاد فرهنگ اقتصاد مقاومتی را هم باید از جزء به کل رساند و هم با برنامه های مدون و قابل اجرا از کل به جزء سرایت داد . لذا مهمترین مولفه در این مهم ایجاد انگیزه و نیاز است تا اجرای آن هر چه بهتر انجام شود .
رهبری انقلاب شاخصه های اقتصاد مقاومتی را در ابلاغیه خود اعلام داشته اند و مبرهن است که این اقتصاد مربوط به یک دوره یا شرایط خاص نیست و نیازی است برای کشورهایی که استقلال را اساس کار خود دارند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تحولات عظیمی که در کشور شاهد آن بودیم گوشه هایی از اقتصاد مقاومتی به نمایش در آمد وسهم و بخش های مختلف اقتصاد درگیر مسایل و مشکلات فراوانی شدند که لطف خداوند ، رهبری حضرت امام و پس از ایشان مقام معظم رهبری ، اتحاد و اتفاق و استقامت و ایثارگری ملت شریف ایران و استفاده از توان و ظرفیت های داخل موجب گردید کشور بتواند راه و مسیر خود را ادامه داده و امروز به لطف الهی در دنیا سربلند و سرافراز باشد .

ابلاغیه مقام معظم رهبری کلی است و به تمام بخش های اقتصادی توجه داشته است . آنچه از رهنمودها در خصوص تولید می توان بدست آورد به شرح زیر قابل دسته بندی می باشد.

۱-توسعه کارآفرینی:
در این مهم دولت نقش خود را خواهد داشت و کارآفرینان نیز سهم قابل توجهی بر عهده دارند . مشارکت آحاد مردم در تولید و کار علاوه بر ایجاد ارزش افزوده موجب رشد و تعالی طبقات ضعیف و متوسط جامعه شده و روند زندگی این گروه متعادل تر خواهد شد. توسعه کارآفرینی بسیاری از مسایل و مشکلات اجتماعی را نیز رفع خواهد نمود . توسعه کارآفرینی در بخش های صنعتی و تولیدی علاوه بر تثبیت و افزایش اشتغال دوام دراز مدت یک جامعه را تضمین خواهد نمود.
۲-رشد بهره وری:
از جمله عوامل جا ماندن کشور در زمینه صادرات محصول نهایی سطح بهره وری نیروی انسانی است وتقویت عوامل تولید، آموزش و توانمند سازی نیروی کار می تواند رقابت پذیری اقتصاد را تقویت نموده و محصولات تولیدی کشور امکان رقابت از جهت کیفیت و قیمت را با محصولات مشابه دیگر کشورها داشته باشد.
۳- ثبات اقتصادی:
بدون شک هر اقتصاد و تولیدی بمنظور برنامه ریزی میان مدت و دراز مدت نیازمند چشم انداز روشن و قابل شناسایی است لذا ثبات قوانین و مقررات در داخل کشور ، هدفمند شدن دستگاههای نظارتی ، بهبود روابط با کشورهای همسایه و دوست ، دیپلماسی قوی تر و فعال ، تسهیل مقررات صادرات و واردات مواد اولیه می تواند بر عملکرد تولید تاثیر گذاشته و امکان برنامه ریزی دراز مدت را فراهم آورد.
۴-اصلاح و تقویت نظام مالی کشور:
بطور قطع جهت ارتقاء و افزایش فعالیت واحدهای تولیدی بهره مندی از تسهیلات با قیمت مناسب از مهمترین ابزارهای قابل استفاده است البته منوط بر آنکه طبق ضابطه و بر اساس انظباط مالی صورت گرفته باشد.
تولید در اقتصاد ایران به دلایل مختلف از بازده کمتری برخوردار است و در مقایسه با بخش های بازرگانی و خدماتی در رده پایین تری قرار می گیرد . اما با عنایت به نقش آن در کارآفرینی ، ایجاد ارزش افزوده و سهمی که در اقتصاد دارد می بایست مورد توجه ویژه قرار گرفته و با مد نظر قرار گرفتن شاخصه هایی از جمله استمرار اشتغال و کارآفرینی ، ادامه و افزایش تولید ، میزان صادرات ، پرداخت بموقع مطالبات بخش های مختلف ( بانک ها-دولت- کارکنان) و اثر بخشی آن در اقتصاد کشور سهمی از تسهیلات با قیمت مناسب در اختیار داشته باشد.
۵-توجه به صادرات و کنترل واردات کالای ساخته شده داخلی:
بازرگانی همواره از پایه های اصلی اقتصاد کشور بوده است . هدایت این بخش به صادرات کالا با ارزش افزوده و تولید داخلی و جلوگیری از خام فروشی، تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم ، استفاده از سرمایه گذاری خارجی با هدف گسترش صادرات و هدایت واردات به سمت مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور و کالاهایی که امکان تولید آن در داخل محدود است می تواند موجب تقویت و رشد صنعت و تولید داخل کشور شود و تاحدودی تهاتر کالایی را ایجاد نماید.
۶-ایجاد شرایط رقابت سالم واحدهای تولیدی و رفع قوانین و مقررات یکسان:
سیستم مالیاتی کشور به سمت فراگیر شدن پیش می رود اما به جهت دیدگاههایی که از گذشته وجود داشته ،برخی عدم پرداخت مالیات را ناشی از زیرکی خود دانسته وبا دور زدن قوانین و مقررات سهم دولت را پرداخت نکرده اند امکان می یابند که در بازار رقابت نسبت به افراد و واحدهایی که سفید و شفاف فعالیت می نمایند جلوتر بوده و سهم بیشتری برای خود قائل شوند که به جهت حاشیه سود محدود در تولید و به ویژه در صنعت غذا رقابت به شکل سالم انجام نمی شود و فضای رقابتی نامتعادل بوجود می آید. در همین راستا سایر قوانین و مقررات در بخش های نظارتی نیز به جهت آنکه می تواند چند وجهی باشد مشکل ساز است و رقابت را سخت می کند لذا بازنگری در قوانین و مقررات با کاهش دستگاههای نظارتی ، کنترل عملکرد واحدها به بهبود شرایط رقابت کمک خواهد کرد و صنعت در رقابت با دیگر کشورها نیز شرایط متعادلی خواهد یافت.
۷-تقویت فرهنگ جهادی:
فرهنگ جهادی از مراکز دولتی آغاز میگردد. در بسیاری از کشورهای جهان سازمان های دولتی بعنوان ویترین بخش خصوصی فعالیت دارند و هنگام مراودات بین المللی واحدهای تولیدی سازمان های مرتبط بعنوان معرفی کننده واحد وارد عمل می شود که علاوه بر عزت بخشی به واحد تولیدی موجبات اطمینان طرف خارجی فراهم میشود ایجاد فرهنگ در خصوص انجام امور مراجعین بویژه تولیدکنندگان در جهت رشد و ارتقاء تولید موجب گسترش فعالیت های تولیدی و دلگرمی سرمایه گذاران شده و بتدریج به فرهنگ عمومی مبدل خواهد شد و همه افراد درگیر آن می شوند.
در شرایطی که کشور خواستار استقلال و خودکفایی است نگاه صرف به مصلحت اندیشی و سهم بری بیشتر آفتی است که باید حذف شود و نگاه ملی و عمومی تقویت گردد تا همه خود را مسئول بدانند.
۸-ایجاد نظام متعادل نظارتی بر تولید و توزیع:
بدون شک گسترش استاندارد ملی بر محصولات علاوه بر اطمینان مصرف کنندگان داخلی و آشنا نمودن آنان با حقوق خود شرایط تولید یک محصول با کیفیت و قابل عرضه در بازارهای جهانی را فراهم می آورد.
حرکت استاندارد به عنوان یک ارگان قوی نظارتی می تواند تولید را در مدار خود قرار داده و شفاف سازی نظام توزیع و قیمت گذاری کالاها نیز موجب روزآمد سازی نظارت بر بازار شود در این شرایط کالاها با گریدهای مختلف دسته بندی شده و برای مصرف کنندگان مشخص خواهد شد.
۹- هماهنگ سازی بخش های آموزشی کشور با مراکز صنعتی و تولیدی:
از جمله مشکلات حال حاضر بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاههای کشور عدم آشنایی آنان با فنونی است که علم آن را آموخته اند اما در عمل امکان استفاده از آنان را ندارند ارتباط بخش صنعت و تولید با دانشگاه و به روز رسانی صنایع با استفاده از علوم دانشگاهیان و در مقابل بهره مندی دانشگاهیان از تجربه و عمل در بخش صنعت می تواند در ارتقاء سطح دانش و تولید کشور موثر باشد وبه رشد آن سرعت بخشد.
۱۰- استفاده از ظرفیت های موجود و جلوگیری از افزایش ظرفیت در بخش ها بدون مطالعه دقیق:
متاسفانه از جمله مشکلات اقتصاد کشور تصمیمات مقطعی و بدون کارشناسی است که موجب میگردد علاوه بر آنکه سرمایه های ملی به هدر می رود صدمات متعددی نیز به اقتصاد ملی وارد می آورد.در دنیا تجربه شده است که خرد کردن کارها موجب افزایش هزینه و بالارفتن قیمت تمام شده می شود و امکان رقابت را سلب می نماید.طی سالهای گذشته و به ویژه در هشت سال قبل تا به امروز با استفاده از تسهیلات دولتی واحدها ی فراوان تولیدی جواز تاسیس دریافت نمودند و بسیاری هم به بهره برداری رسید اما به جهت آنکه بر اساس نیاز و برنامه ایجاد نگردیده است در ابتدا یا میانه راه از مدار خارج شده و بخش قابل توجهی از منابع ملی کشور در قالب کارخانه های نیمه تمام یا غیر فعال در حال از بین رفتن است.
این تجربه در بخش کشاورزی ، آبزی پروری و … نیز وجود دارد و بحمدا… اصلاحاتی در حال انجام است که انشاء ا… نتیجه بخش باشد.
بطور مثال در صنعت کنسرو ماهی تن در کشور کره جنوبی سه شرکت و با ظرفیت کامل فعالیت دارند که علاوه بر آنکه ارگانهای نظارتی کار خود را به خوبی انجام می دهند شرکت ها نیز در یک شرایط رقابتی قانونمند فعالیت می کننداما در کشور ما که میزان مصرف آبزیان بسیار کمتر از آن کشور است اکنون بیش از یکصد و هجده واحد تولید کنسرو ماهی با بیش از پانصد برند بازار را در اختیار دارند . که متاسفانه اکثر واحدها تعطیل هستند و تعدادی هم که فعالیت دارند با حداقل ظرفیت تولید می کنند.
آنچه مطرح شد بر اساس برداشت از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری جهت اقتصاد مقاومتی است و امیدوارم با نصب العین قرار دادن سیاست ها و اعتبار بخشی به سند چشم انداز کشور به شرایط متعال وآرمانی رسیده و جمهوری اسلامی ایران سر فراز و سربلند تر از همیشه باشد.
بهره مندی از ویژگیهای اقتصاد مقاومتی در صنعت پرورش و فرآوری آبزیان و تولید کنسرو می تواند راهکار مناسبی برای تامین آینده کشور از جهت منابع غذایی و عاملی برای افزایش صادرات غیر نفتی و کاهش وابستگی به این صنعت باشد. بمنظور تحقق این امر راهکارهایی به شرح زیر را می توان ارائه نمود.
۱۱- گسترش آبزی پروری :
سواحل گسترده وطلایی ایران در جنوب و شمال کشور امکان بالقوه بسیار مناسبی برای تولید انواع آبزیان ( میگو، ماهی) می باشد و گسترش این صنعت بر اساس برنامه ریزی و انجام کار کارشناسی می تواند علاوه بر ایجاد ارزش افزوده فراوان باعث قطع وابستگی به واردات ماهیان تجاری و صادرات محصول شود.بعلاوه آنکه در بخشی از سواحل جنوب وشمال امکان استفاده از روش های پرورش در قفس برای انواع ماهیان دریایی فراهم است .
بطور نمونه ماهی تیلاپیا که امروزه در کشور به دلیل فیله و بدون استخوان بودن در سبد مصرف خانوارهای ایرانی قرار گرفته و سالانه صدها تن وارد کشور میشود به راحتی در سواحل ایران قابلیت پرورش دارد.
۱۲- تقویت صنایع فرآوری و بسته بندی و انجماد آبزیان :
قاعدتاً در کنار افزایش سطح زیر کشت آبزیان صنایع نیازمند تقویت ، به روز آوری و ایجاد واحدهای جدید با ظرفیت های بیشتر و امکانات مناسب تر هستند تا بتوانند پاسخگوی حجم محصول مزارع پرورش باشند.این مهم علاوه بر ایجاد و تثبیت اشتغال ارزآوری فراوان در این بخش را بهمراه خواهد داشت و در کنار آن صنعت پودر ماهی نیز قابل گسترش خواهد بود.
۱۳-افزایش برداشت از سهم ایران در آبهای بین المللی :
استحضار دارید که اقیانوس هند محل مناسبی برای صید ماهیان توسط شناورهای پرساینر است و در ایام مشخص شده بخش قابل توجهی از تن ماهیان در این آبها صید می شود طی سالهای گذشته سهم ایران به دلیل کاهش شناورهای پرساینر و شناورهای سنتی که درشش ماهه دوم سال در این منطقه صید انجام می دادند مناسب نبوده است و افزایش ناوگان در این بخش می تواند وابستگی کشور به واردات ماهی تن را تا حدودی کاهش داده و امکان برداشت بیشتر فراهم گردد.
۱۴-صنایع تبدیلی و کنسرو :
بدون شک کنسرو ماهی تن ایران و سایر کنسروها( گوشتی و غیر گوشتی) به جهت طعم و مزه در جهان شناخته شده است اما متاسفانه به دلیل مسایل سیاسی و قطع یاکاهش ارتباطات بین المللی از این فرصت استفاده مناسبی نشد و صادرات منحصر به کشورهای اطراف بوده است. این شرکت طی سالیان گذشته تاکنون فعالیت صادراتی خوبی داشته است و با تلاش بیشتر و بهبود روابط ایران و دیگر کشورهای جهان قطعاً امکان افزایش فراوان آن وجود دارد. علاوه بر آنکه تولید در جمهوری اسلامی ایران به جهت تایید حلیت آن متقاضیان فراوانی در کشورهای اسلامی دارد و می توان از این بازار بزرگ بهره برد لذا تقویت این بخش در صادرات ویافتن بازار جهت ارائه انبوه محصولات علاوه برافزایش توان تولید ، ایجاد و تثبیت اشتغال و ذخیره فراوان مواد غذایی این امکان را فراهم می آورد که ارز مصرف شده جهت واردات برخی مواد اولیه باز پس گرفته شده و تراز تجاری مثبت شود.
اما رسیدن به آنچه بیان شد نیازمند توجه ویژه مسئولان و استفاده از نظر کارشناسان ، استفاده از الگوهای موجود جهانی همراهی و همدلی بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی و ثثبیت وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور است که انشاءا… به لطف خداوند متعال و بهره مندی از رهنمودهای مقام معظم رهبری و تدابیر دولت محترم دور از دسترس نخواهد بود.

حسین معصومی

0 0 رای ها
امتیاز دهی

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Top
فرآورده های شیلاتی بندرعباس