شرکت فرآورده های شیلاتی بندرعباس

تاریخچه

تاریخچه شرکت فرآورده های شیلاتی بندرعباس ( کارخانه تون بندرعباس )


از سال 1315 درحـوزه خـلیج فـارس شایـد ایـران اولـیـن کـشـوری اسـت که بـرای نخسـتیـن بار در راه پـیاده کـردن روشهـای نـویـن صـید و فـرآوری شیـلاتی درآبـهای خـلیـج فــارس و دریـای عــمان بـا استـفـاده از کشـتی هـای تحـقیقاتی و کـارشـناسان مـختـلف اقدام نموده و نسـبـت به تعـیین انـواع طـبقـه بـندی آبـزیان خـلیج فـارس و ارزیابی ذخایـراز جمله تون ماهیان و ساردین مبـادرت کرده است .

در همـین سال ها بود کـه کارخانه کنسرو ماهی تون بندر عباس تـوسط شیـلات ایـران بـرنامـه ریـزی شــد. ایــن مجموعـه به عنوان اولـین کارخـانه کنـسرو تون کشـور و منطـقه خـلیج فـارس ، علاوه بر توليد محصولات كنسروي ، در زمينه توليد پودر ماهي و قوطي سازي، فعاليت خود را در دهه سي شمسي آغاز نمود .

در سال 1352 با توسعه فعاليت کـارخانه جدید بازیر بـنای 2000 متر مربع و با ظرفیـت 15 میـلیون قـوطی در سال آغازبه کار و کارخـانه قـدیم به سرد خانه 1200 تنی تبدیل شد .
فعالـیت های این مجموعه تا بعد از انقلاب اسلامي به عنـوان تنها کارخانه تولید کنـسرو ماهي تون ادامه داشته و سهـم بسـزایی در تامـین نیاز های جامعه ایفاء نمود ه است . و پس از پيروزي انقلاب اسلامي و همزمان با آغاز جنگ تحميلي ، عمده توليدات اين كارخانه به تامين نياز جبهه هاي جنگ حق عليه باطل ، اختصاص يافته است .

طي سالهاي 1373 و 1374 كارخانه فعاليت چنداني نداشت و در سـال 1375 این کارخانه ازسوی شرکت سهامی شیـلات ایران به صـندوق بازنشسـتگی کارکـنان جـهاد کشاورزی واگذار گردید . مجموعه در مركز شهر قرار داشت و صندوق بازنشستگي كاركنان جهاد كشاورزي نيز توافق نموده بود كه پس از پنج سال بهره برداري ، نسبت به انتقال واحد به خارج از شهر اقدام نمايد .
در سال 1381 شركت فرآورده هاي شيلاتي بندرعباس كه مالكيت كارخانه را داشت ، طراحي واحد جديد را در برنامه كاري خود قرار داد و عمليات ساخت واحد جديد در اواخر سال 81 ، در شهرك صنعتي شماره 2 بندرعباس آغاز گرديد .

کارخانه کنـسرو تون بنـدرعباس در اسفند ماه سال 1384 تولید آزمایشی خود را آغاز و در ابتداي اردیبهشت سال 1385 ، با حضور وزير وقت جهاد كشاورزي ، استاندار و مسئولين وقت استاني و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ، به صورت رسمي به بهره برداري رسيد .
این مجـموعه در زمـینی بـه مـساحت 43000 مــتر مـربع و بـا زیربنـای 11000 متـرمربع ،23000 مترمربع محوطه سازی و 9000 متر مربع فضای سبز احداث شـده است . ساخت این واحد در تمامی بخـش ها بر اساس استانـدارد های روز صورت پذيرفته و پيش بيني هاي توسعه فعاليت در آينده نيز در طرح توسعه شركت ديده شده است .


كارخانه تون بندرعباس از بزرگترين واحدهاي توليد كننده كنسرو ماهي تون بوده و با تنوع محصول ، سهم قابل توجهي از توليد و بازار كنسرو ماهي را به خود اختصاص داده است . و جزو واحدهاي فعال صادر كننده محصولات دريايي و كنسروي به خارج از كشور مي باشد .
در بخـش فرآوری و انجـماد آبزیان نيز ، جزو پر ظرفیت ترین واحد های کشور محسوب مي شود . به طوريكه در اين بخش دارای دو سالن مجزاست و باتوجه به دراخـتیار داشتن سه تونـل انجماد بـه ظرفـیت 20 تن درشـیفت و سـه دستگاه پـلیت فـریزر و چهار بـاب سالن نگـهداری زیـر صـفر به ظرفیت 1400 تن ، بهترین امکانات و ظرفیت ها را در اختیار دارد .
هم‌اینک شرکت با برخورداری از ظرفيتهايي همچون نيروي انساني كارامد ، خط توليد با ظرفيت مناسب ، ايزوهاي مديريت كيفيت ، تاسيسات زير بنايي و مهمتر از همه سابقه ديرينه و درخشان خود ، انواع محصولات كنسروي و فرآورده هاي خام آبزيان را در 4 گروه زیر تولید می‌کند:

 1. انواع كنسرو ماهي از جمله كنسرو ماهي تون در روغن گياهي در اوزان مختلف ، كنسرو ماهي تون در روغن هسته انگور براي اولين بار در كشور ، كنسرو ماهي تون با طعم زعفران طبيعي ، كنسرو ماهي تون در روغن زيتون ، كنسرو ماهي تون با طعم سير و فلفل طبيعي ، كنسرو ماهي زرتون ، كنسرو ماهي مارلين ، كنسرو ماهي ساردين و نيز كنسرو ماهي تون با سبزيجات معطر پوديني ( محصول بومي و كم نظير استانهاي جنوب كشور )
 2. انواع كنسروهاي خورشتي شامل كنسرو قيمه سيب زميني ، كنسرو قورمه سبزي ، كنسرو قليه ماهي بندري
 3. كنسرو لوبيا چيتي در سس گوجه فرنگي ، كنسرو لوبيا چيتي با قارچ و كنسرو لوبيا چيتي با ماهي تون
 4. فرآوري و بسته بندي انواع ماهي و ميگوي خام


دربخـش استـانداردها نيز بایـد اشاره نـمود که علاوه بر اخـذ چندين استـانـدارد ملـی براي محصولات مختلف ، گواهینامه های HACCP ، ISO 9001 ، ISO 14001 و OHSAS 18001 از شركت UKAS انگلستان و گواهينامه ISO 22000 از شركت توف نورد آلمان اخذ شده است .
شركت جهت صادرات محصولات خام دامي به كشورهاي اروپايي ، کد EC را از سازمان دامپزشكي كشور اخذ نموده و گواهينامه نشان حلال از مركز تحقيقات و اطلاع رساني اتاق اسلامي را نيز در اختيار دارد .
اين شركت همچنين نشان صنعت سبزرا از سازمان حفاظت محيط زيست دريافت نموده و براي محصول كنسرو ماهي تون در روغن زيتون نيز نشان سيب سبز را از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي اخذكرده است .

شركت فرآورده هاي شيلاتي بندرعباس دارنده گواهينامه تحقيق و توسعه ( R & D) از سازمان صنعت ، معدن و تجارت مي باشد . آزمايشگاه شركت نيز داراي گواهينامه ISO 17025 بوده و به عنوان همكار سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي محسوب مي شود .
شركت در زمينه هاي مختلف معرفي و مورد تقدير قرار گرفته است كه از آن جمله به موارد زير مي توان اشاره نمود :

 1. صادر كننده برتر استاني در سالهاي 85 ، 88 ، 89 ، 90 و 91
 2. صادر كننده برتر كشوري سالهاي 1389 و 1390
 3. واحد توليدي برتر كشوري در سالهاي 1389 و 1390 از سوي معاونت غذا و دارو
 4. واحد دارنده نشان ايمني و سلامت سال 1390 به عنوان اولين شركت توليدي در استان هرمزگان ، از سوي معاونت غذا و دارو
 5. واحد نمونه صنعتي استاني سالهاي 1389 و 1390 از سوي سازمان صنعت ، معدن و تجارت
 6. پيشكسوت نمونه استان هرمزگان در سال 1386 از سوي سازمان صنعت ، معدن و تجارت
 7. واحد نمونه استان در سال 1389 جشنواره امتنان كار و امور اجتماعي
 8. كار آفرين برتر استاني در سالهاي 1386 و 1387
 9. واحد نمونه كيفي سالهاي 1385 و 1389 سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي استان هرمزگان
 10. محقق و صاحب نظر برتر در زمينه اجراي ملاحظات زيست محيطي
 11. مدير برتر در جشنواره جايزه تعالي مشتري مداري ايران در سال 91

این شـرکت با در اخـتیار داشـتن کـارخـانه بندر عـباس و مجتمع برودتی جاسک بالاتـرین سـهـم را درتـولـید محصولـات کنـسروی و فرآورده های دریایی در استـان هرمزگان داراست و ایجـاد اشـتغال دائـم قریـب 200 نفر در این دو مرکز موید کـارآفـریـنی وسهم آن دراقتصاد استان می باشد .
لازم به ذكر است كه درسال 1391 با ادغام صندوق بازنشستگي كاركنان جهاد كشاورزي در صندوق بازنشستگي كشوري ، اكنون سهام اين شركت متعلق به صندوق بازنشستگي كشوري مي باشد .


در حال حاضر ترکیب سهامداران شرکت فرآورده های شیلاتی بندر عباس عباتند از :
شرکت سرمایه گذاری صباجهاد (سهامی خاص ، مالك اكثريت سهام) ، شرکت سهامی پیچک (سهامی عام) و شرکت صنایع لبنی اراک (سهامی عام)


نظرسنجی

اولین اولویت شما در انتخاب کنسرو تن ماهی چیست؟

آدرس شرکت: بندر عباس، شهرک صنعتی شماره دو، شرکت فرآورده های شیلاتی بندر عباس

شماره تماس: 07632561010-13         شماره فکس: 07632561014

ایمیل: info@bafpco.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی نزد شرکت فرآورده های شیلاتی بندر عباس محفوظ میباشد.

طراحی سایت توسط دانــاوب