تاریخچه - فرآورده های شیلاتی بندرعباس

از سال ۱۳۱۵ درحـوزه خـلیج فـارس، شایـد ایـران اولـیـن کـشـوری اسـت که بـرای نخسـتیـن بار در راه پـیاده‌سازی روش‌هـای نـویـن صـید و فـرآوری شیـلاتی در آبـهای خـلیـج فــارس و دریـای عــمان، بـا استـفـاده از کشـتی‌هـای تحـقیقاتی و کـارشـناسان مـختـلف اقدام نموده و نسـبـت به تعـیین انـواع طـبقـه‌بـندی آبـزیان خـلیج فـارس و ارزیابی ذخایـر آن از جمله تن ماهیان و ساردین مبـادرت کرده است.

کارخانه تن بندرعباس راه‌اندازی می‌شود

در همـین سال‌ها بود کـه تولید کنسرو ماهی در کارخانه تن بندرعباس تـوسط شیـلات ایـران بـرنامـه‌ریـزی شــد. ایــن مجموعـه با نام مجتمع فروشگاه‌های زنجیره‌ای شیلات؛ به عنوان اولـین کارخـانه کنـسرو تن کشـور و منطـقه خـلیج‌فـارس، علاوه بر توليد محصولات كنسروی، در زمينه توليد پودر ماهی و قوطی سازی، فعاليت خود را در دهه ۳۰ شمسی آغاز نمود.

در سال ۱۳۵۲ با توسعه فعاليت، کـارخانه جدید با زیربـنای ۲۰۰۰ متر مربع و با ظرفیـت ۱۵ میـلیون قـوطی در سال آغاز به کار کرد و کارخـانه قـدیم به سردخانه ۱۲۰۰ تنی تبدیل شد.
فعالـیت‌های این مجموعه تا بعد از انقلاب اسلامی به عنـوان تنها کارخانه تولید کنـسرو ماهی تن ادامه داشته و سهـم به‌سـزایی در تامـین نیازهای جامعه ایفاء نموده است.

پس از پيروزی انقلاب اسلامی و همزمان با آغاز جنگ تحميلی، عمده توليدات اين كارخانه به تامين نياز جبهه‌های جنگ حق عليه باطل، اختصاص می‌يافته است.

طی سال‌های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ كارخانه فعاليت چندانی نداشت و در سـال ۱۳۷۵ این کارخانه از سوی شرکت سهامی شیـلات ایران، به صـندوق بازنشسـتگی کارکـنان جـهاد کشاورزی واگذار شد.

مجموعه در مركز شهر قرار داشت و صندوق بازنشستگی كاركنان جهاد كشاورزی نيز توافق نموده بود كه پس از پنج سال بهره برداری، نسبت به انتقال واحد به خارج از شهر اقدام نمايد.
در سال ۱۳۸۱ شركت، طراحي واحد جديد را در برنامه كاري خود قرار داد و عمليات ساخت واحد جديد در اواخر سال ۸۱، در شهرك صنعتي شماره ۲ بندرعباس آغاز شد.

تغییر نام شرکت فرآورده‌ های شیلاتی بندرعباس

در شهریور ۱۳۸۲ نام شرکت به “فرآورده‌ های شیلاتی بندرعباس” تغییر یافت.

کارخانه جدید کنـسرو تن بنـدرعباس، در اسفند ۱۳۸۴ تولید آزمایشی خود را آغاز و در ابتداي اردیبهشت ۱۳۸۵، با حضور وزير وقت جهاد كشاورزي، استاندار و مسئولين وقت استانی و نمايندگان مجلس شورای اسلامی ، به صورت رسمی به بهره برداری رسيد.
این مجـموعه در زمـینی بـه مـساحت ۴۳۰۰۰ مــترمـربع و بـا زیربنـای ۱۱۰۰۰ متـرمربع ، ۲۳۰۰۰ مترمربع محوطه‌سازی و ۹۰۰۰ متر‌مربع فضای سبز احداث شـده است.

ساخت این واحد در تمامی بخـش‌ها بر اساس استانـدارد‌های روز صورت پذيرفته و پيش‌بينی‌های توسعه فعاليت در آينده نيز در طرح توسعه شركت ديده شده است.

درسال ۱۳۹۱ با ادغام صندوق بازنشستگي كاركنان جهاد كشاورزی در صندوق بازنشستگی كشوری، سهام اين شركت اکنون متعلق به صندوق بازنشستگی كشوری می‌باشد.

Top
فرآورده های شیلاتی بندرعباس